Jak vybírat make-up? Záleží co od něj očekáváte.

Jak vybírat make-up? Záleží co od něj očekáváte.

čelánek kartface.cz klára farníková reference návod video líčení 1

Taky jste schopné stát při výběru make-upu půl hodiny před regálem v drogerii, odzkoušet milion druhů a odstínů a stejně přijít domů s něčím, co byste nejraději hned hodily do koše?

Dala jsem dohromady důvody proč tomu tak je a jak tomu předejít. Musíte ale znát svůj typ pleti. Jestli je suchá, mastná nebo smíšená. Pokud si nejste jisté určitě vám s tím poradí i kosmetička.

Existuje celá řada make-upů vhodných pro různé typy pleti ale také různé příležitosti  – věděly jste, že někdo volí jeden pro běžné denní nošení a jiný třeba ke slavnostnímu líčení?

Proletím několik možností druhů make-upů se kterými se běžně můžete setkat a snad už vždycky budete vědět po kterém sáhnout.

 

Druhy make-upu:

1. Matující 

Je ideální pro mastnou nebo smíšenou pleť, po vstřebání se změní v jemný pudr a zmatní lesklá místa bez toho, aby vysušoval pleť. Po jeho aplikaci proto většinou není třeba nanášet pudr.

2. Liftingový

Je vhodný pro starší pleť, protože vypíná pokožku a vyhlazuje vrásky. Pleť tak působí mladším a svěžím dojmem. Make-up s liftingovými účinky nejčastěji za použití silikonů pokožku opticky rozzáří a zpevní.

3. Hydratační

Je vhodný pro každý typ pleti, zvláště v zimě a na jaře, kdy je citlivá pokožka obličeje zatěžována vnějšími vlivy jako je mráz či naopak suché prostředí vytápěných místností. Hydratační make-up zvlhčuje a dodává pečující složky. Sem patří např. i mé oblíbené BB krémy.

4. Voděodolný

Ideální v létě při koupání, v zimě na horách nebo při jakýchkoliv příležitostech, kde se třeba i rozpláčete. (Já pláču asi vlastně kdykoliv a kdekoliv, takže bych ho na sebe mohla házet lopatou na sníh :oD)

5. Rozjasňující

Ten je vhodný pro starší nebo namáhanou pleť, která působí unaveně a povadle. Obsahuje pigmenty v podobě silikonových částic, které odrážejí světlo a vitamin E dík kterému pokožka získává mladistvý a prozářený vzhled. Nedoporučuje se používat u pleti s rozšířenými póry, které by tento make-up mohl ještě více rozšířit.

6. Minerální

Jde skutečně o unikátní výrobek, který má formu pudru, vlastnosti make-upu a přitom díky obsahu vzácných látek o pleť pečuje. Minerály obsahuje tento make-upu v té nejjemnější formě. Má nižší krycí schopnost, působí ale transparentním, lehkým dojmem a nevyžaduje následné použití pudru.

Druh bychom měly, a co s formou? Je lepší tekutý nebo tuhý, pěnový nebo krémový?


Formy make-upu:

1. Pěnový

Je vhodný jak pro normální, tak i pro mastnou pleť. Jemná našlehaná konzistence dokonale přilne k pokožce. Snadno se roztírá, jeho nevýhodou může být jeho nižší krycí schopnost, výhodou je naopak to, že působí velmi přirozeně. Často se nemusí pudrovat. Pěnový make-up je nevhodný pro suchou pleť, může zůstávat v šupinkách a vysušovat pleť.

2. Krémový

Velmi dobře roztíratelný typ make-upu v tubě, který je ideální i pro suchou a problematickou pleť. Nanáší se na dobře vstřebaný podkladový krém a pro delší trvanlivost je lepší jej přepudrovat. Krémové make-upy mívají jemnou, hedvábnou konzistenci, která je pokožkou velmi dobře snášena. Pleť chrání a zároveň hydratují.

3. Kompaktní

Jde o praktický typ do kabelky či na cesty, má hustší, tuhou konzistenci, která je slisovaná většinou v obalu se zrcátkem. Je matující a zároveň kryje drobné nedostatky. Hodí se i pro mastnější pleť, ale nelze jej doporučit pro suchou pokožku, zdůrazňuje totiž díky své hutnější konzistenci vrásky.

4. Tekutý

Klasický typ make-upu, který bývá v malé lahvičce či tubě s dávkovačem nebo bez něj. Jeho hlavní předností je, že se velmi dobře roztírá a má výborné krycí schopnosti. Je k dispozici pro různé typy pleti.

5. Tuhý v tyčince

Tento mastnější typ make-upu ve formě vysunovací tyčinky má tužší konzistenci, a proto maximálně kryje drobné žilky, pupínky či pigmentaci. Zároveň obsahuje hydratační složky. Doporučuji nanášet štětcem, aby se zbytečně tuhostí make-upu nenamáhala pokožka pleti.

Jakmile máme jasno v druhu i formě make-upu zbývá nám už jen vychytat správný odstín.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *